Historie

FS Kunovjan, navazující na tradici Slováckého kroužku v Kunovicích, vznikl na přelomu let 1969 – 1970 v Kunovicích, kdy se nejstarší skupina dětí ze souboru Děcka z Kunovic dostává pod vedení tehdejšího tanečníka Hradišťanu Miloše Plachého

Soubor po následující léta funguje ještě jako mládežnický a od roku 1974 je již zařazen mezi dospělé soubory jako Folklórní soubor Kunovjan. Soubor působí v Kunovicích (tehdy součást městské aglomerace Uherské Hradiště) a v roce 1983 se finálně stěhuje do Uherského Hradiště, kde pod záštitou Klubu kultury UH pracuje do současnosti. Po odchodu Miloše Plachého soubor přebírá na pozici tanečního vedoucího Romana Habartová a následně David Pavlíček, který Kunovjanu dává po téměř 20 let jeho vedení nezaměnitelný výraz a charakter a pod jeho vedením se soubor stává jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších folklorních těles v České republice. Kunovjan v roce 2015 oslavil 45. výročí svého založení premiérovým programem Proměny a cesty již pod tanečním vedoucím Romanem Škráškem a soubor nadále pokračuje v práci počatou svými předchůdci.

Soubor po celou dobu svého trvání stále obhajuje čelní postavení mezi folklorní špičkou v České republice. Pravidelně se představuje na významných kulturních a společenských akcí doma (jednou za 2-3 léta nová premiérová představení, v nichž představuje neotřelé a originální způsoby jevištního zpracování hudebního, písňového, tanečního i zvykoslovného materiálu; posledními komponovanými pořady jsou Podoby ohně, Staré dobré nové časy, … A hlavně štěstí, Proměny a cesty). Repertoár souboru tvoří především tance z domácí Slovácka a blízkého moravsko-slovenského pomezí, leč mnohdy zabrousí i do regionů vzdálenějších.

Folklorem je soubor živ, avšak současný Kunovjan si nelze představit i bez té odlehčenější, humornější formy. Scénky tanečního divadla, kde se pojí folklor s divadelní veselou formou, si nacházejí místo po boku tradičnější tanečních pásem a baví diváky bez rozdílu věku, pohlaví a životních postojů

Tuto netradiční formu prezentuje každoročně již dlouhá léta na originálních Štěpánských besedách u cimbálu s netradičními pořady: Snídaně se Starou, Miss Transvestit, Foscar,  Letem světem, Cirkus PAREPA, Dobytí folklóru K2, Ze života hmyzu, ČT-F, Folklorní opera.

Kunovjan se během své bohaté historie zúčastnil festivalů, slavností a různých akcí v celé České republice a sousedním Slovensku a častokrát taky těšil diváky na mnoha zahraničních festivalech, např. Anglii, Rakousku, Thajsku, USA, Egyptě, Maďarsku, Itálii, na Slovensku, Jižní Koreji a Makedonii.

Jako neodmyslitelný partner tanečního souboru působí vedle něho od založení rovněž stejnojmenná cimbálová muzika, která věrně soubor doprovází na všech akcích a vystupuje rovněž i samostatně.

V rámci světové výstavy reprezentovala cimbálová muzika v německém Hanoveru. V letech 1981,1983, 1986 a 1989 získal soubor ocenění v celonárodních přehlídkách folkloru v Třinci a Košicích, Cimbálová muzika vydala jednu LP desku "Na kunovských lúkách" šest samostatných  CD - "Moravské a slovenské lidové písně", "Ej, u Hradišťa pršalo", "Ej, lásko, lásko", "Od Hradišťa na pomezí", „KUNOVJAN 2011“ a „Budeme zpívati, koledovati“ .

Ve své historii získal soubor s muzikou řadu ocenění. K nejvyšším patří cena Ministra kultury "Za osobité zpracovávání tradičního lidového umění" v roce 1988.

Na nejvýznamnějším Mezinárodním folklorním festivale MFF Strážnice získal:

  • v roce 1994 cenu LAUREÁT MFF "za výjimečně vysokou výtvarnou úroveň jevištního projevu"
  • v roce 1997 cenu LAUREÁT MFF "za vynikající prezentaci a originální ztvárnění hudebního, písňového a tanečního materiálu"
  • v roce 1999 cenu LAUREÁT MFF "za vysokou interpretační úroveň předvedeného programu".
Make your own magazine